Hayalim Bi' Çiftlik

Marc Gasol: 2.16’lık Bir Çiftçi

“Uzun yaşamak istiyorum. Bu benim amacım”

Wall Street Journal gazetesi ünlü İspanyol basketbolcu Marc Gasol’un çiftçilikle hayatının nasıl değiştiğini anlatan bir profil yazısı yayımladı.

Yazıya geçmeden önce bir tek şeyi vurgulamak gerek sanki; imzaladığı milyon dolarlık kontratlarla, ihtiyacı olan tüm sağlıklı gıdaya siparişle ulaşabilecekken Gasol, “diğer yolu” tercih eden biri.

Güzel okumalar:

Bu NBA’in gördüğü en yoğun sezon dışı seneydi, özellikle de ligin yıldız oyuncuları için. Milyonlarca dolar değerindeki kontratlara imza atarken, daha önce hiç olmadığı gibi de takım değiştirdiler.

Bu Marc Gasol için de üretken bir yıldı. Sezon dışı zamanını, Amerika’dan uzakta Akdeniz’in mavisine bakan evinde bahçesindeki meyveler ve sebzeler arasında geçirdi.

“Güneşli ve güzel zaman geçirdim.” diye anlatıyor Gasol; “Burası bir şeyler yetiştirmek için mükemmel bir yer”

Gasol bahçecilik konusunda son derece ciddi. Soğanların patlıcandan daha çok ilgi istediğini biliyor. Kompost ( Organik atıkları geri dönüştürmenin ekolojik bir yolu) konusuna da derin bir saygı duyuyor. Kendi gazpacho’sunu pişiriyor ve bunun bahçe ürünlerinden yapıldığını bilmenin tadını daha da güzelleştirdiğine inanıyor.

Bunun bir basketbol oyuncusu için neden önemli olduğuna geleceğiz, çünkü gerçekten önemli ama önce bu NBA yıldızından biraz daha bahçecilik bilgeliği alalım.

Gasol’dan domates yorumu: Eğer domates yetiştirecekseniz, çok domates elde edeceksiniz. Bu yüzden domatesi nerede ve nasıl saklayacağınıza karar vermelisiniz.

Gasol’dan havuç yorumu: Onları çok sert bir toprağa ekmeye çalıştım ve kıvrılmaya başladılar. Bu yüzden şimdi daha farklı bir toprağa ekiyorum ve güzel havuçlar elde ediyorum.

Gasol’dan günlük bahçe bakımı hakkında: Eğer birkaç gün uzaklaşırsanız, işler hızla kontrolden çıkacaktır. Ve kontrol çıkacaktır derken gerçekten kontrolden çıkacaktır diyorum.

NBA takımlarından Memphis Grizzlies takımında forma giyen Gasol, takımdan koçu David Fizdale, Gasol ile tanıştığında bunu beklemiyordu. Daha önce bahçecilik yapan bir NBA oyuncusu tanımamıştı. Ancak Gasol da daha önce bahçecilik yapan bir koç ile tanışmamıştı.

Gasol’un İspanya’daki evinde ziyaret eden hocası Fizdale, “Marc ve benim ortak bir tutkumuz var; bahçecilik. Bizim ortak noktamız çamur” diyor.

Gasol yalnızca 4 yıl önce, Barcelona yakınlarındaki Castelldefels’e taşındı ve bu adımı atar atmaz da bahçe kurmaya ve kendi besinlerini yetiştirmeye karar verdi.

Ailesinin geçmiş nesillerinde birçok çiftçi bulunmasına karşın, Gasol başlangıçta ne yaptığını bilmiyordu. Ama öğrenmesi uzun sürmedi. Gasol, ilgi alanları konusunda takıntılı bir karaktere sahip ve yaşadıklarını not alma konusunda da çok dikkatli biri. Bu yıl boyu planlama gerektiren bir işle uğraştığında oldukça yararlı bir durum. Bahçesi NBA sezonu süresince evden olduğu zamanlarda boş bırakılabilecek bir yer değil. Bu nedenle Gasol, kışın da evin bahçıvanı sık sık konuşarak, gelecek yazı nasıl değerlendirecekleri konusunda kafa yoruyor.

Gasol’un yedikleri konusunda bu kadar heyecanlı olmadığı bir zaman da vardı elbet.

32 yaşındaki Marc Gasol’un Memphis’te okula gittiği zamanlardaki haliyle uzaktan yakından alakası yok. O dönem 140 kilo olan Gasol’un NBA’e “bebek yağları” ile adım attığı hatta ona gizlice “Memeli erkek” dendiği de bir sır değil.

Gasol’un sağlıklı beslenme ile ilgilenmeye başlaması da tamamen rastlantı sonucu. O zamanlarda NBA şu anki haline evrilmeye başlamıştı. Ve hiçbir oyun pozisyonu Gasol’unki kadar bu yeni oyuna adapte olmayı gerektirmiyordu.

Vücudundaki değişim oyununa da değişim olarak yansıdı. Basketbol oyunu küçülmeye başlamış, 2.16’lık bu adamda bu küçülmeye ayak uydurmuştu. Uzun zaman beraber oynadığı takım arkadaşları, Gasol, İspanya’dan üç sene sonra geri döndüğünde gözlerine inanamadı. O kadar incelmişti.

gasolkarsilastirma

Gasol’un artık uyguladığı diyete müthiş bir sadakati var:  60% yeşil, 30% protein, 10% karbonhidrat

Yalnızca şutuna bakmak bile geçirdiği değişimi anlamak için yeterli. Gasol geçtiğimiz seneye kadar tüm kariyeri boyunca 66 tane üçlük denemesi sokmuştu ve hiçbir sezonda 17’den fazla üçlük denemesi yapmamıştı. Ama yalnızca geçen sene 268 deneme yaptı. Sıradan bir 3 sayı atıcısı da değildi artık. Çok ciddi bir üç sayıcı haline gelmişti.

Gasol’a göre bu değişim sezon dışında yaptıkları olmasa mümkün olmazdı.

O sıradan bir yaz gününe sabah idmanı ile başlıyor ve ardından bahçesini ziyaret ediyor. En iyi görünenlerden toparlayarak öğle yemeğini hazırlıyor ve daha ilk lokmayı almadan tüm bu sürecin huzur verici olduğunu söylüyor:

“Yalnızca vücudumu beslemiyor, aynı zamanda beynime de yarıyor. Bu benim tamamen rahatladığım ve hiçbir şey düşünmediğim bir an. Doğa ile dünyayla ve yetiştirmeyi düşündüklerimle baş başa olmak. Bu yetişenler daha sonra bana göz kulak olacaklar. Uzun yaşamak istiyorum. Bu benim amacım”

Bir Soru Sorun

yorum